KEMET C1206C472FAGECAUTO
Part No.:
C1206C472FAGECAUTO
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206C472FAGECAUTO.pdf
Description:
CAP CER 1206 4.7NF 250V C0G 1%
Series:
ESD SMD Auto C0G
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Applications:
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C1206C472FAGECAUTO on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206C472FAGECAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C472FAGECAUTO?
Image C1206C472FAGECAUTO
Part Number C1206C472FAGECAUTO
Manufacturer KEMET
Series ESD SMD Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Low ESR
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, ESD Protection
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)