KEMET C0805X223F5GEC
Part No.:
C0805X223F5GEC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC0805X223F5GEC.pdf
Description:
CAP CER 0805 22NF 50V C0G 1%
Manufacturer:
KEMET
Series:
ESD SMD Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.047" (1.20mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C0805X223F5GEC on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0805X223F5GEC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X223F5GEC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C0805X223F5GEC7210 C0805X223F5GECAUTO7210 C0805X223F5GEC7800 C0805X223F5GEC C0805X223F5GECAUTO
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Series ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 0.022 µF 0.022 µF 0.022 µF 0.022 µF 0.022 µF
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Voltage - Rated 50V 50V 50V 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Ratings - - - - -
Failure Rate - - - - -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)