KEMET C0805T105K8RAL
Part No.:
C0805T105K8RAL
Datasheet:
Chuangxin CloudC0805T105K8RAL.pdf
Description:
1.00UF 10.0V
Series:
SMD COTS X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Datasheet:
1. How to order C0805T105K8RAL on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0805T105K8RAL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805T105K8RAL?
Image C0805T105K8RALTU C0805T105K8RAL7136 C0805T105K8RAL
Part Number C0805T105K8RALTU C0805T105K8RAL7136 C0805T105K8RAL
Manufacturer KEMET KEMET KEMET
Series SMD COTS X7R SMD COTS X7R SMD COTS X7R
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Capacitance 1 µF 1 µF 1 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 10V 10V 10V
Temperature Coefficient X7R X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - -
Ratings COTS COTS COTS
Failure Rate - - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - - -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)