KEMET C0805T105K8RALTU
Part No.:
C0805T105K8RALTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC0805T105K8RALTU.pdf
Description:
CAP CER 0805
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD COTS X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order C0805T105K8RALTU on Chuangxin Cloud?
3. Are the C0805T105K8RALTU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805T105K8RALTU?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C0805T105K8RALTU
Part Number C0805T105K8RALTU
Manufacturer KEMET
Series SMD COTS X7R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings COTS
Applications High Reliability, Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)