KEMET C052C472K1R5TA
Part No.:
C052C472K1R5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC052C472K1R5TA.pdf
Description:
CAP CER RAD
Manufacturer:
KEMET
Series:
LDD Comm X7R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.245" (6.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
Datasheet:
1. How to order C052C472K1R5TA on Chuangxin Cloud?
3. Are the C052C472K1R5TA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C052C472K1R5TA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C052C472K1R5TA C052C472K1R5TA7303 C052C472K1R5TA7301
Part Number C052C472K1R5TA C052C472K1R5TA7303 C052C472K1R5TA7301
Manufacturer KEMET KEMET KEMET
Series LDD Comm X7R LDD Comm X7R LDD Comm X7R
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Capacitance 4700 pF 4700 pF 4700 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 100V 100V 100V
Temperature Coefficient X7R X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - -
Ratings - - -
Applications Bypass, Decoupling Bypass, Decoupling Bypass, Decoupling
Failure Rate - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max) 0.245" (6.22mm) 0.245" (6.22mm) 0.245" (6.22mm)
Thickness (Max) - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)