WeEn Semiconductors BYC8D-600,127
Part No.:
BYC8D-600,127
Datasheet:
Chuangxin CloudBYC8D-600,127.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.9 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
20 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Datasheet:
1. How to order BYC8D-600,127 on Chuangxin Cloud?
3. Are the BYC8D-600,127 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYC8D-600,127?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYC8D-600,127.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BYC8D-600,127 BYC8DX-600,127
Part Number BYC8D-600,127 BYC8DX-600,127
Manufacturer WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors
Series - -
Package/Case TO-220-2 TO-220-2
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 8A 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.9 V @ 8 A 2.9 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 20 ns 20 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 600 V 40 µA @ 600 V
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220AC TO-220AC
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)