WeEn Semiconductors BYC8DX-600,127
Part No.:
BYC8DX-600,127
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudBYC8DX-600,127.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220FP
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.9 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
20 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 600 V
Supplier Device Package:
TO-220FP
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Datasheet:
1. How to order BYC8DX-600,127 on Chuangxin Cloud?
3. Are the BYC8DX-600,127 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYC8DX-600,127?
Image BYC8DX-600,127
Part Number BYC8DX-600,127
Manufacturer WeEn Semiconductors
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.9 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 20 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 600 V
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FP
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)