WeEn Semiconductors BYC8-1200PQ
Part No.:
BYC8-1200PQ
Datasheet:
Chuangxin CloudBYC8-1200PQ.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220AC
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.2 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)