Diodes Incorporated AP1184T5-25L-U
Part No.:
AP1184T5-25L-U
Package:
TO-220-5
Datasheet:
Chuangxin CloudAP1184T5-25L-U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 4A TO220-5
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.85V @ 4A
Current - Output:
4A
Current - Quiescent (Iq):
25 mA
Current - Supply (Max):
70 mA
PSRR:
70dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order AP1184T5-25L-U on Chuangxin Cloud?
3. Are the AP1184T5-25L-U price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP1184T5-25L-U?
Image AP1184T5-25L-U AP1184T5-18L-U AP1184T5-33L-U AP1184T5-50L-U AP1184T5-15L-U
Part Number AP1184T5-25L-U AP1184T5-18L-U AP1184T5-33L-U AP1184T5-50L-U AP1184T5-15L-U
Series - - - - -
Package/Case TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.85V @ 4A 0.85V @ 4A 0.85V @ 4A 0.85V @ 4A 0.85V @ 4A
Current - Output 4A 4A 4A 4A 4A
Current - Quiescent (Iq) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA
Current - Supply (Max) 70 mA 70 mA 70 mA 70 mA 70 mA
PSRR 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz)