Diodes Incorporated AP1184T5-15L-U
Part No.:
AP1184T5-15L-U
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-5
Datasheet:
Chuangxin CloudAP1184T5-15L-U.pdf
Description:
IC REG LDO 4.0A 1.5V TO220-5
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.85V @ 4A
Current - Output:
4A
Current - Quiescent (Iq):
25 mA
Current - Supply (Max):
70 mA
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order AP1184T5-15L-U on Chuangxin Cloud?
3. Are the AP1184T5-15L-U price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP1184T5-15L-U?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AP1184T5-25L-U AP1184T5-18L-U AP1184T5-33L-U AP1184T5-50L-U AP1184T5-15L-U
Part Number AP1184T5-25L-U AP1184T5-18L-U AP1184T5-33L-U AP1184T5-50L-U AP1184T5-15L-U
Series - - - - -
Package/Case TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.85V @ 4A 0.85V @ 4A 0.85V @ 4A 0.85V @ 4A 0.85V @ 4A
Current - Output 4A 4A 4A 4A 4A
Current - Quiescent (Iq) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA
Current - Supply (Max) 70 mA 70 mA 70 mA 70 mA 70 mA
PSRR 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz)