IDEC AOQW110-B
Part No.:
AOQW110-B
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudAOQW110-B.pdf
Description:
22MM PUSHBUTTON BLACK
Manufacturer:
IDEC
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-On
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Square, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C
Datasheet:
Chuangxin CloudAOQW110-B.pdf
1. How to order AOQW110-B on Chuangxin Cloud?
3. Are the AOQW110-B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AOQW110-B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AOQW110-B.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as AOQW110-B pin diagram, AOQW110-B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AOQW110-G AOQW110-R AOQW110-Y AOQW110-B AOQW110-S
Part Number AOQW110-G AOQW110-R AOQW110-Y AOQW110-B AOQW110-S
Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
Series TW TW TW TW TW
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Standard Standard Standard Standard Standard
Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO
Switch Function Off-On Off-On Off-On Off-On Off-On
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 110 V 110 V 110 V 110 V 110 V
Voltage Rating - DC 24 V 24 V 24 V 24 V 24 V
Actuator Marking - - - - -
Color - Actuator/Cap Black Black Black Black Black
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
Features - - - - -
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C