Ohmite OC1K120E
Part No.:
OC1K120E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudOC1K120E.pdf
Description:
RES 12 OHM 10% 1.2W AXIAL
Manufacturer:
Ohmite
Series:
OC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1.2W
Composition:
Ceramic
Features:
High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.311" Dia x 0.650" L (7.90mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
Chuangxin CloudOC1K120E.pdf
1. How to order OC1K120E on Chuangxin Cloud?
3. Are the OC1K120E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of OC1K120E?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of OC1K120E.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as OC1K120E pin diagram, OC1K120E datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image OC1K120E-TR OC1K120E
Part Number OC1K120E-TR OC1K120E
Manufacturer Ohmite Ohmite
Series OC OC
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Resistance 12 Ohms 12 Ohms
Tolerance ±10% ±10%
Power (Watts) 1.2W 1.2W
Composition Ceramic Ceramic
Features High Voltage, Pulse Withstanding High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient 0/ -800ppm/°C 0/ -800ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 230°C -55°C ~ 230°C
Supplier Device Package Axial Axial
Size / Dimension 0.311" Dia x 0.650" L (7.90mm x 16.50mm) 0.311" Dia x 0.650" L (7.90mm x 16.50mm)