Image 63CNQ100 63CNQ100SM 63CNQ100SL
Part Number 63CNQ100 63CNQ100SM 63CNQ100SL
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - - -
Package/Case PRM3 PRM3 PRM3
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 930 mV @ 30 A 930 mV @ 30 A 930 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 mA @ 100 V 1.5 mA @ 100 V 1.5 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C