SMC Diode Solutions 63CNQ100SM
Part No.:
63CNQ100SM
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM3-SM
Datasheet:
Chuangxin Cloud63CNQ100SM.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 100V 30A PRM3SM
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM3-SM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
930 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud63CNQ100SM.pdf
1. How to order 63CNQ100SM on Chuangxin Cloud?
3. Are the 63CNQ100SM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 63CNQ100SM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 63CNQ100SM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 63CNQ100SM pin diagram, 63CNQ100SM datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 63CNQ100SM
Part Number 63CNQ100SM
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case PRM3-SM
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 930 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C