Samtec Inc. ZSTMM-105-75-T-D-270
Part No.:
ZSTMM-105-75-T-D-270
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudZSTMM-105-75-T-D-270.pdf
Description:
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZSTMM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Elevated
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.270" (6.86mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Polarizing Key
Current Rating (Amps):
Datasheet:
1. How to order ZSTMM-105-75-T-D-270 on Chuangxin Cloud?
3. Are the ZSTMM-105-75-T-D-270 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ZSTMM-105-75-T-D-270?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc.
Series Flex Stack, ZSTMM Flex Stack, ZSTMM Flex Stack, ZSTMM Flex Stack, ZSTMM Flex Stack, ZSTMM
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Header, Elevated Header, Elevated Header, Elevated Header, Elevated Header, Elevated
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 10 10 10 10 10
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All All All All All
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length 0.377" (9.58mm) 0.377" (9.58mm) 0.377" (9.58mm) 0.377" (9.58mm) 0.377" (9.58mm)
Insulation Height 0.270" (6.86mm) 0.270" (6.86mm) 0.270" (6.86mm) 0.270" (6.86mm) 0.270" (6.86mm)