VPG Foil Resistors Y44870R05000D0W
Part No.:
Y44870R05000D0W
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudY44870R05000D0W.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
CSM2512S
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Number of Terminations:
4
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order Y44870R05000D0W on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y44870R05000D0W price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y44870R05000D0W?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Y44870R05000D0W
Part Number Y44870R05000D0W
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series CSM2512S
Package/Case 2512 (6432 Metric)
Packaging Tray
Product Status Active
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)