VPG Foil Resistors Y402236R8000B9W
Part No.:
Y402236R8000B9W
Datasheet:
Chuangxin CloudY402236R8000B9W.pdf
Description:
FRSM0805 36R800 TCR0.2 0.1% S W
Resistance:
36.8 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Datasheet:
1. How to order Y402236R8000B9W on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y402236R8000B9W price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y402236R8000B9W?
Image Y402236R8000B9W
Part Number Y402236R8000B9W
Product Status Active
Resistance 36.8 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Ratings 0805
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)