Y402236R3000B9W.pdf
Y402236R3000B9W.pdf
| Image |  |
| Part Number | Y402236R3000B9W |
| Manufacturer | VPG Foil Resistors |
| Series | FRSM |
| Package/Case | 0805 (2012 Metric) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Resistance | 36.3 Ohms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | Non-Inductive |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | 0805 |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.025" (0.64mm) |