VPG Foil Resistors Y162862K0000F9R
Part No.:
Y162862K0000F9R
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudY162862K0000F9R.pdf
Description:
RES SMD 62K OHM 1% 3/4W 2512
Series:
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Resistance:
62 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Datasheet:
1. How to order Y162862K0000F9R on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y162862K0000F9R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y162862K0000F9R?
Image Y162862K0000F9R
Part Number Y162862K0000F9R
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series *
Package/Case 2512 (6432 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
Resistance 62 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)