VPG Foil Resistors Y162830R1000B0R
Part No.:
Y162830R1000B0R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudY162830R1000B0R.pdf
Description:
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Resistance:
30.1 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order Y162830R1000B0R on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y162830R1000B0R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y162830R1000B0R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Y162830R1000B0R
Part Number Y162830R1000B0R
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series *
Package/Case 2512 (6432 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
Resistance 30.1 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)