Y14870R00250D9W.pdf
Y14870R00250D9W.pdf
| Image |  |
| Part Number | Y14870R00250D9W |
| Manufacturer | VPG Foil Resistors |
| Series | CSM |
| Package/Case | 2512 (6432 Metric) |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Resistance | 2.5 mOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.89mm) |