YAGEO XSEMI XP3N028EN
Part No.:
XP3N028EN
Manufacturer:
YAGEO XSEMI
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Chuangxin CloudXP3N028EN.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 5.4A SOT23
Manufacturer:
YAGEO XSEMI
Series:
XP3N028E
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
28mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
11.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1330 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.25W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23
Datasheet:
Chuangxin CloudXP3N028EN.pdf
1. How to order XP3N028EN on Chuangxin Cloud?
3. Are the XP3N028EN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XP3N028EN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of XP3N028EN.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as XP3N028EN pin diagram, XP3N028EN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image XP3N028EN
Part Number XP3N028EN
Manufacturer YAGEO XSEMI
Series XP3N028E
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1330 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.25W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)