Vishay Dale WSR2R6490FEK
Part No.:
WSR2R6490FEK
Datasheet:
Chuangxin CloudWSR2R6490FEK.pdf
Description:
RES 0.649 OHM 1% 2W 4527
Resistance:
649 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Size / Dimension:
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max):
0.100" (2.54mm)
Datasheet:
1. How to order WSR2R6490FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSR2R6490FEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSR2R6490FEK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of WSR2R6490FEK.
Image WSR2R6490FEK
Part Number WSR2R6490FEK
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 649 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 4527
Size / Dimension 0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)