Vishay Dale WSR2R1700FEK
Part No.:
WSR2R1700FEK
Datasheet:
Chuangxin CloudWSR2R1700FEK.pdf
Description:
RES 0.17 OHM 1% 2W 4527
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
170 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Size / Dimension:
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max):
0.100" (2.54mm)
Datasheet:
1. How to order WSR2R1700FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSR2R1700FEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSR2R1700FEK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of WSR2R1700FEK.
Image WSR2R1700FEK
Part Number WSR2R1700FEK
Package/Case 4527 J-Lead
Packaging Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 170 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 4527
Size / Dimension 0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)