Vishay Dale WSLP0805R0470FEK
Part No.:
WSLP0805R0470FEK
Datasheet:
Chuangxin CloudWSLP0805R0470FEK.pdf
Description:
RES 0.047 OHM 1% 1/2W 0805
Resistance:
47 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order WSLP0805R0470FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSLP0805R0470FEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSLP0805R0470FEK?
Image WSLP0805R0470FEK
Part Number WSLP0805R0470FEK
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 47 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)