Vishay Dale WSLP0805R0280FEK
Part No.:
WSLP0805R0280FEK
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudWSLP0805R0280FEK.pdf
Description:
RES 0.028 OHM 1% 1/2W 0805
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
28 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order WSLP0805R0280FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSLP0805R0280FEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSLP0805R0280FEK?
Image WSLP0805R0280FEK
Part Number WSLP0805R0280FEK
Manufacturer Vishay Dale
Series WSLP
Package/Case 0805 (2012 Metric)
Packaging Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 28 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)