Vishay Dale WSLP0603R0250FEK
Part No.:
WSLP0603R0250FEK
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudWSLP0603R0250FEK.pdf
Description:
RES 0.025 OHM 1% 2/5W 0603
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSLP
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
25 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.4W, 2/5W
Composition:
Metal Element
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order WSLP0603R0250FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSLP0603R0250FEK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSLP0603R0250FEK?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image WSLP0603R0250FEK
Part Number WSLP0603R0250FEK
Manufacturer Vishay Dale
Series WSLP
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 25 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.4W, 2/5W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0603
Size / Dimension 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)