Vishay Dale WSLP0603R0200FEK
Part No.:
WSLP0603R0200FEK
Datasheet:
Chuangxin CloudWSLP0603R0200FEK.pdf
Description:
RES 0.02 OHM 1% 2/5W 0603
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.4W, 2/5W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order WSLP0603R0200FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSLP0603R0200FEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSLP0603R0200FEK?
Image WSLP0603R0200FEK
Part Number WSLP0603R0200FEK
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 20 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.4W, 2/5W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0603
Size / Dimension 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)