Vishay Dale WSL2512R0750FTB
Part No.:
WSL2512R0750FTB
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL2512R0750FTB.pdf
Description:
RES 0.075 OHM 1% 1W 2512
Resistance:
75 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL2512R0750FTB on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL2512R0750FTB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL2512R0750FTB?
Image WSL2512R0750FTB
Part Number WSL2512R0750FTB
Product Status Active
Resistance 75 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)