Vishay Dale WSL2512R0700FTB
Part No.:
WSL2512R0700FTB
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL2512R0700FTB.pdf
Description:
RES 0.07 OHM 1% 1W 2512
Series:
WSL
Resistance:
70 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL2512R0700FTB on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL2512R0700FTB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL2512R0700FTB?
Image WSL2512R0700FTB
Part Number WSL2512R0700FTB
Manufacturer Vishay Dale
Series WSL
Product Status Active
Resistance 70 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)