Vishay Dale WSL2512R0280FEK
Part No.:
WSL2512R0280FEK
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL2512R0280FEK.pdf
Description:
RES 0.028 OHM 1% 1W 2512
Resistance:
28 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL2512R0280FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL2512R0280FEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL2512R0280FEK?
Image WSL2512R0280FEK
Part Number WSL2512R0280FEK
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 28 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)