Vishay Dale WSL2010R0620FEK
Part No.:
WSL2010R0620FEK
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL2010R0620FEK.pdf
Description:
RES 0.062 OHM 1% 1/2W 2010
Resistance:
62 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL2010R0620FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL2010R0620FEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL2010R0620FEK?
Image WSL2010R0620FEK
Part Number WSL2010R0620FEK
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 62 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 2010
Size / Dimension 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)