Vishay Dale WSL2010R0500JEK
Part No.:
WSL2010R0500JEK
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL2010R0500JEK.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 5% 1/2W 2010
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL2010R0500JEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL2010R0500JEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL2010R0500JEK?
Image WSL2010R0500JEK
Part Number WSL2010R0500JEK
Manufacturer Vishay Dale
Series WSL
Package/Case 2010 (5025 Metric)
Packaging Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 2010
Size / Dimension 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)