Vishay Dale WSL2010R0500FEK
Part No.:
WSL2010R0500FEK
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL2010R0500FEK.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 2010
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL2010R0500FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL2010R0500FEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL2010R0500FEK?
Image WSL2010R0500FEK WSL2010R0500FEK18
Part Number WSL2010R0500FEK WSL2010R0500FEK18
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series WSL WSL
Package/Case 2010 (5025 Metric) 2010 (5025 Metric)
Packaging Bulk Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
Resistance 50 mOhms 50 mOhms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Metal Element Metal Element
Temperature Coefficient ±75ppm/°C ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 2010 2010
Size / Dimension 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm)