Vishay Dale WSL2010R0150FEK
Part No.:
WSL2010R0150FEK
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL2010R0150FEK.pdf
Description:
RES 0.015 OHM 1% 1/2W 2010
Resistance:
15 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL2010R0150FEK on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL2010R0150FEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL2010R0150FEK?
Image WSL2010R0150FEK WSL2010R0150FEK18
Part Number WSL2010R0150FEK WSL2010R0150FEK18
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series WSL WSL
Package/Case 2010 (5025 Metric) 2010 (5025 Metric)
Packaging Bulk Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
Resistance 15 mOhms 15 mOhms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Metal Element Metal Element
Temperature Coefficient ±75ppm/°C ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 2010 2010
Size / Dimension 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm)