Vishay Dale WSL1206R0270FTB
Part No.:
WSL1206R0270FTB
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL1206R0270FTB.pdf
Description:
RES 0.027 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
27 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL1206R0270FTB on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL1206R0270FTB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL1206R0270FTB?
Image WSL1206R0270FTB WSL1206R0270FTB18
Part Number WSL1206R0270FTB WSL1206R0270FTB18
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series WSL WSL
Package/Case - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Resistance 27 mOhms 27 mOhms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Metal Element Metal Element
Temperature Coefficient ±75ppm/°C ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 1206 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm)