Vishay Dale WSL1206R0250FTB
Part No.:
WSL1206R0250FTB
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL1206R0250FTB.pdf
Description:
RES 0.025 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
25 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL1206R0250FTB on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL1206R0250FTB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL1206R0250FTB?
Image WSL1206R0250FTB WSL1206R0250FTB18
Part Number WSL1206R0250FTB WSL1206R0250FTB18
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series WSL WSL
Package/Case - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Resistance 25 mOhms 25 mOhms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Metal Element Metal Element
Temperature Coefficient ±75ppm/°C ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 1206 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm)