Vishay Dale WSL1206R0200FEK18
Part No.:
WSL1206R0200FEK18
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL1206R0200FEK18.pdf
Description:
RES 0.02 OHM 1% 1/2W 1206
Series:
WSL-HP
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL1206R0200FEK18 on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL1206R0200FEK18 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL1206R0200FEK18?
Image WSL1206R0200FEK18
Part Number WSL1206R0200FEK18
Manufacturer Vishay Dale
Series WSL-HP
Package/Case -
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 20 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)