Vishay Dale WSL1206R0120FTB
Part No.:
WSL1206R0120FTB
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL1206R0120FTB.pdf
Description:
RES 0.012 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
12 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Datasheet:
1. How to order WSL1206R0120FTB on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL1206R0120FTB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL1206R0120FTB?
Image WSL1206R0120FTB
Part Number WSL1206R0120FTB
Manufacturer Vishay Dale
Series WSL
Package/Case -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 12 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)