Vishay Dale WSL1206R0100FTB
Part No.:
WSL1206R0100FTB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL1206R0100FTB.pdf
Description:
RES 0.01 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSL
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order WSL1206R0100FTB on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL1206R0100FTB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL1206R0100FTB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image WSL1206R0100FTB WSL1206R0100FTB18
Part Number WSL1206R0100FTB WSL1206R0100FTB18
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series WSL WSL
Package/Case - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Resistance 10 mOhms 10 mOhms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Metal Element Metal Element
Temperature Coefficient ±75ppm/°C ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 1206 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm)