Vishay Dale WSL0805R1000FTB18
Part No.:
WSL0805R1000FTB18
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL0805R1000FTB18.pdf
Description:
RES 0.1 OHM 1% 1/4W 0805
Series:
WSL-HP
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order WSL0805R1000FTB18 on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL0805R1000FTB18 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL0805R1000FTB18?
Image WSL0805R1000FTB18
Part Number WSL0805R1000FTB18
Manufacturer Vishay Dale
Series WSL-HP
Package/Case 0805 (2012 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 100 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)