Vishay Dale WSL0603R0250FTB
Part No.:
WSL0603R0250FTB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudWSL0603R0250FTB.pdf
Description:
RES 0.025 OHM 1% 1/10W 0603
Series:
WSL
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
25 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±110ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):
0.021" (0.53mm)
Datasheet:
1. How to order WSL0603R0250FTB on Chuangxin Cloud?
3. Are the WSL0603R0250FTB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL0603R0250FTB?
Image WSL0603R0250FTB
Part Number WSL0603R0250FTB
Manufacturer Vishay Dale
Series WSL
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 25 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±110ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0603
Size / Dimension 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.021" (0.53mm)