WPN252012H2R2MT.pdf
WPN252012H2R2MT.pdf
| Image | ||
| Part Number | WPN252012H2R2MTY01 | WPN252012H2R2MT |
| Manufacturer | Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. | Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. |
| Series | WPN | WPN |
| Package/Case | 1008 (2520 Metric) | 1008 (2520 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 2.2 µH | 2.2 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.9 A | 1.9 A |
| Current - Saturation (Isat) | 3A | 3A |
| Shielding | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 120mOhm Max | 120mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - |
| Frequency - Self Resonant | 32MHz | 32MHz |
| Ratings | - | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz | 1 MHz |
| Features | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1008 | 1008 |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) |