WeEn Semiconductors WNSC2D021200D6J
Part No.:
WNSC2D021200D6J
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudWNSC2D021200D6J.pdf
Description:
WNSC2D021200D/TO252/REEL 13" Q1
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.65 V @ 2 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
95pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
175°C
Datasheet:
1. How to order WNSC2D021200D6J on Chuangxin Cloud?
3. Are the WNSC2D021200D6J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WNSC2D021200D6J?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image WNSC2D021200D6J
Part Number WNSC2D021200D6J
Manufacturer WeEn Semiconductors
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.65 V @ 2 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F 95pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Operating Temperature - Junction 175°C