Vishay General Semiconductor - Diodes Division VMMBZ16C1HD1-G3-08
Part No.:
VMMBZ16C1HD1-G3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudVMMBZ16C1HD1-G3-08.pdf
Description:
14V;IR=0.1UA;IP=4A;P=108W;CD=17P
Manufacturer:
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
700mA
Power - Peak Pulse:
16W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
29pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN1006-2A
Datasheet:
1. How to order VMMBZ16C1HD1-G3-08 on Chuangxin Cloud?
3. Are the VMMBZ16C1HD1-G3-08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VMMBZ16C1HD1-G3-08?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VMMBZ16C1HD1-G3-08 VMMBZ16C1HD1HG3-08
Part Number VMMBZ16C1HD1-G3-08 VMMBZ16C1HD1HG3-08
Package/Case 0402 (1006 Metric) 0402 (1006 Metric)
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V (Max) 14V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 15.2V 15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27V 27V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 700mA 700mA
Power - Peak Pulse 16W 16W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 29pF @ 1MHz 29pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)