VLS4012CX-100M-1.pdf
VLS4012CX-100M-1.pdf
| Image |  |
| Series | VLS-CX-1 | VLS-CX-1 | VLS-CX-1 | VLS-CX-1 | VLS-CX-1 |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 10 µH | 10 µH | 10 µH | 10 µH | 10 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.3 A | 1.3 A | 1.3 A | 1.3 A | 1.3 A |
| Current - Saturation (Isat) | 990mA | 990mA | 990mA | 990mA | 990mA |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 294mOhm Max | 294mOhm Max | 294mOhm Max | 294mOhm Max | 294mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) |