Vishay Vitramon VJ2008Y151MXUSTX2
Part No.:
VJ2008Y151MXUSTX2
Description:
MLCC
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low Dissipation Factor
Ratings:
X2
Applications:
Safety
Package / Case:
2008 (5020 Metric)
Size / Dimension:
0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.086" (2.18mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ2008Y151MXUSTX2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the VJ2008Y151MXUSTX2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ2008Y151MXUSTX2?
Image VJ2008Y151MXUSTX2 VJ2008Y151MXUSTX2A
Part Number VJ2008Y151MXUSTX2 VJ2008Y151MXUSTX2A
Manufacturer Vishay Vitramon Vishay Vitramon
Series VJ VJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 150 pF 150 pF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 250VAC 250VAC
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low Dissipation Factor Low Dissipation Factor
Ratings X2 X2
Applications Safety Safety
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 2008 (5020 Metric) 2008 (5020 Metric)
Size / Dimension 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm) 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.086" (2.18mm) 0.086" (2.18mm)