Vishay Vitramon VJ2008Y102MXUSTX1
Part No.:
VJ2008Y102MXUSTX1
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
MLCC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Series:
VJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low Dissipation Factor
Ratings:
X1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2008 (5020 Metric)
Size / Dimension:
0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.086" (2.18mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ2008Y102MXUSTX1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the VJ2008Y102MXUSTX1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ2008Y102MXUSTX1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VJ2008Y102MXUSTX1 VJ2008Y102MXUSTX1A
Part Number VJ2008Y102MXUSTX1 VJ2008Y102MXUSTX1A
Manufacturer Vishay Vitramon Vishay Vitramon
Series VJ VJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 250VAC 250VAC
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low Dissipation Factor Low Dissipation Factor
Ratings X1 X1
Applications Safety Safety
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 2008 (5020 Metric) 2008 (5020 Metric)
Size / Dimension 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm) 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.086" (2.18mm) 0.086" (2.18mm)