Vishay Vitramon VJ0805D241FXPAJ
Part No.:
VJ0805D241FXPAJ
Datasheet:
Chuangxin CloudVJ0805D241FXPAJ.pdf
Description:
CAP CER 240PF 250V NP0 0805
Series:
VJ HIFREQ
Capacitance:
240 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)
Datasheet:
1. How to order VJ0805D241FXPAJ on Chuangxin Cloud?
3. Are the VJ0805D241FXPAJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0805D241FXPAJ?
Image VJ0805D241FXPAJ
Part Number VJ0805D241FXPAJ
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ HIFREQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 240 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)