Vishay Vitramon VJ0603Y563MXJAP
Part No.:
VJ0603Y563MXJAP
Datasheet:
Chuangxin CloudVJ0603Y563MXJAP.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603
Series:
VJ
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.038" (0.97mm)
Datasheet:
1. How to order VJ0603Y563MXJAP on Chuangxin Cloud?
3. Are the VJ0603Y563MXJAP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0603Y563MXJAP?
Image VJ0603Y563MXJAP
Part Number VJ0603Y563MXJAP
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.056 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.038" (0.97mm)